maturitní otázky, seminárky a referáty


Vysoká škola ekonomická, Praha

Lukáš Resl

Jak se dostat na VŠE
Přijímací zkoušky jsou z jazyka a z matematiky.
Doporučuji na přípravu z matematiky je vhodná publikaci VŠE "Opakování elementární matematiky" od RNDr. Rosické a RNDr. Eliášové.

Jak zvládnout zápis na VŠE
Zápis nových studentů se provádí většinou v nějaké aule, kde si studenti částečně vyplní indexy a jiné papíry. Poté se odeberou do počítačových učeben, aby si zde zapsali předměty.

Doporučené rady
Předem si sehnat studijní program a návod na ovládání programu na zápis (možná bude na stránkách VŠE). Jinak je tento program celkem jednoduchý a logický. Můžete si také tak trochu naplánovat jaké předměty si zapíšete a připravit si čistý rozvrh (od 7:30 po "dvouhodinovkách", mezi nimiž je 15 min. přestávka, až do 19:30).

Abyste předešli frontám, je dobré si v aule pokud možno sednout dopředu, rychle si vyplnit index aj. (můžete si i vzít s sebou vlastní lepidlo na fotku), nechat si ho potvrdit a odejít do počítačové učebny. Kdo zaváhá, pro toho se může zápis stát několika hodinovou záležitostí.

Při samotném zápisu na počítači dávejte pozor na kde daný kurs bude (Jižní město = např. JM201 / Žižkov = např. 201) - doba přejezdu cca 30 min. Většinu předmětů byste měli mít na JM je-li předmět v sudém (s) nebo lichém (l) týdnu
je-li předmět přednáška nebo cvičení
abyste nemuseli být ve škole déle než je zdrávo - tím se myslí především hodiny volna mezi předměty.

Můžete si nejdříve zapsat předměty s menším množstvím kursů (jestliže se na nějaký kurs zapíše určitý počet lidí, naplní se kapacita a vy si ho již nemůžete zapsat).
Zapsáno musíte mít alespoň 10 kreditů (1 kredit = 45 min týdně tj. jedna dvouhodinovka za 14 dní). Ideální je zapsat si o něco více než 20 kreditů (21 - 23).
Pokud se vám váš rozvrh nelíbí nebo jste si nezapsali, to co chcete, nezoufejte. Rozvrh si můžete upravovat ještě i první týden výuky (kde budete mít i víc práv zapsat si něco k čemu vás program při prvním zápisu "nepustil"). Zapisovat můžete také po internetu pomocí programů dostupných na stránkách VŠE.

Koleje a VŠE
VŠE má kolejí málo. Vaše žádost o kolej bude ohodnocena body. Např. v 1. semestru 1999 kolej postupně získávali lidé s body od 17 - 11, přičemž např. dojíždění z Liberce je ohodnoceno na 9,9 bodů.

Jak studovat na VŠE
Zapomeňte na kruhy, každý student si zapsal jiný rozvrh a tak budete vedle vás sedět na každý kurs někdo jiný.
Brzy zjistíte, že na přednášky se chodit nemusí a na cvíka... vlastně taky ne. Prezence se dělá hlavně na jazycích a u někoho i na cvičeních z matematiky (tam je však záhodno chodit i tak).
Pokud vám nějaký kantor nesedí můžete docházet na přednášky k někomu jinému (neoficiálně) - zápočtovou písemku/y budete psát s tím koho máte zapsaného na cvičení.

Máte zkušenosti se studiem na této fakultě? Podělte se o ně s ostatními: