maturitní otázky, seminárky a referáty


Filozofická fakulta

A) Interpretace odborného textu

—Chci se však pokusit o vyvození ci z její podstaty.

Soudím takto: Platí-li, že malířství užívá ke svému zobrazování naprosto jiných prosednebo znak než poezie, totiž malířství postav a barev v prostoru, poezie artikulovaných zvuk v čase, a musí-li mít znaky k oznovanému nutně   vztah, pak mohou znaky sazené vedle sebe oznovat zase jen edm ty nebo jejich části existující vedle sebe, a znaky následující po sojen edty nebo jejich části následující po so.edty nebo jejich části, jež existují vedle sebe, se nazývají lesy. lesa se svými viditelnými vlastnostmi jsou tedy vlastními edty malířství.edm ty nebo jejich č ásti, které následují v časovém sledu, se obecnazývají je. je jsou tedy vlastním edtem poezie.in (G. E. Lessing, Láokoón čili o hranicích malířství a poezie (XVI))

1 ) Co chce Lessing zkoumat?

2) Na jaké premise vytváří svou odpověď ?

3) Co ze své premisy vyvodil?

B) Komparace dvou tex

—Výklad básnictví jako MIMÉSIS vyplývá z odkouzleného pohledu. Z Platóna se však nestal sízlivý šosák: jeho vysoké myýšení se nikdy neodpoutává od životního vzmachu hry, avšak jeho entuziasmus je již nalomen sókratovskou ironií. Nadšení, které není korigováno pojmy,podle j nikdy neže a nesmí být vyšší formou života - musí je podnídit myšlení.in (E.Fink: Hra jako symbol sta. Praha , Orientace 1 993, str. 1 25.)

—Aby bylo uní, tedy jaké estetické jednání a nazírání, k tomu je nezbytná jedna fyziologická podmínka: opojení. Opojení musí nejprve zvýšit vztlivost celého stroje: ív k žádnému uní nedojde.in (F. Nietzsche: Ecce homo. Praha, Naše vojsko 1 993, str. 59.)

1 ) Srovnejte základní náhled na uní a poezii, vyplývající z obou citá.

2) Vyjáete sj názor na platnost každého z nich v soasnosti.