maturitní otázky, seminárky a referáty


Čtenářský deník - Karel ČAPEK - Bílá nemoc

Autor: Tomáš Vostrý

Tip imaturita.cz: Zašlete svůj text a vyhrajte knížků z Nakladatelství Radek Veselý!

Čapkovo drama reaguje na předválečnou situaci, epidemii bílé nemoci můžeme přeneseně chápat jako hrozbu a postup nacistického hnutí světem.

Celý svět zasáhla záhadná bílá nemoc (morbus Tschengi = Čengova nemoc), která se z Číny lavinovitě rozšířila do všech končin světa. Postihuje především lidi mezi 40. a 50. rokem věku. Věhlasní lékaři si s ní nevědí rady. Jediný, kdo na ní našel lék je doktor Galén. Ten své poznatky prezentuje na proslulé Lilientalově klinice u dvorního rady Sigelia, jde o prestižní sanatorium pro zámožné pacienty. Sigelius se zpočátku staví ke Galénovi skepticky, umožní mu však, aby své poznatky využil v praxi. Svěřuje mu několik beznadějných případů, povětšinou nemajetné chudáky. Výsledky se dostavují okamžitě. Sanatorium úspěchu ihned využívá ve svůj prospěch, rozjíždí obrovskou reklamní kampaň a do kliniky se ženou nemocní z celého světa. Doktor Galén odmítá bohaté pacienty léčit, drží v tajnosti i technologický postup na přípravu léku. Dostává se do konfliktu s dvorním radou Sigeliem a odchází z kliniky do ustraní soukromé praxe, kde pokračuje v léčbě nejnižších vrstev obyvatel.

Paralelně s osudy doktora Galéna se odvíjí také vedlejší linie dramatu, příběh jedné obyčejné rodiny. Otec, jako hlava rodiny, smýšlí nacionálně, věří v sílu svého národa a v ideu nepřemožitelnosti svého vůdce. Ostatně se kvůli BN dočká kýženého povýšení, vystřídá na postě ředitele výroby svého kolegu, který se stane další obětí BN. Radost rodiny zkalí až zjištění, že se na matčině těle objevily bílé skvrny, tedy první příznaky BN. V naději na vyléčení se otec s matkou převlečou do otrhaných šatů, chtějí budit dojem chudáků a věří, že je doktor Galén přijme. Ten však odmítá matku vyšetřit protože zjistí, že její manžel pracuje v továrně na zbraně. Stejně neústupný je i v případě barona Krüga (majitele továrny na zbraně), odmítá ho léčit i přes osobní přímluvu Maršála (vůdce národa). Galén prezentuje své podmínky, buď se okamžitě přestane s výrobou válečných zbraní nebo barona nevyléčí. Na to Maršál po osobní poradě s baronem nepřistupuje. Baron Krüg psychicky nezvládá situaci a volí dobrovolný odchod ze světa.

Mezitím se celý národ připravuje na velký boj. Maršál vede každodenně burcující projevy z balkónu svého sídla a podněcuje v národě vlastenecké smýšlení. Sám však tuší, že se velkého vítězství svého národa již nedočká. Již nějaký čas na sobě sleduje prvotní příznaky BN. Zoufalý a bolestmi zkoušený Maršál si k sobě nechává zavolat doktora Galéna. Přistupuje na jeho pacifistické podmínky, doslova obrátí o 180 stupňů když uvěří myšlence, že on byl Bohem určen jako světový mírotvorce. Doktor Galén je již na cestě do maršálova paláce, když narazí na rozvášněný dav lidí, provolávající válečná hesla. Galén se je snaží usměrnit, ale dav ho doslova převálcuje. Teď tu leží Galén v potoku krve a opodál leží rozdupaný kufřík se záchranou lidstva, lékem proti bílé nemoci.