maturitní otázky, seminárky a referáty
Čtenářský deník - Jaroslav HAŠEK - Osudy dobrého vojáka Švejka
Autor: Daniela Bednářová
Jaroslav Hašek je náš významný spisovatel konce 19. století a počátku století 20. Ačkoli žil pouze necelých 40 let, podařilo se mu, kromě jiných menších děl, vytvořit velmi významné dílo, které je i dnes po tolika letech překládáno do mnoha jazyků. Charakterizovat bychom tuto knihu mohli asi takto: jedná se o román, který je napsán jako mozaika mnohých drobných příběhů spojených s postavou hlavního hrdiny Josefa Švejka. Děj této knihy nelze přesně vystihnout, protože zde vystupují mnohé postavy. Po přečtení knihy bychom o Švejkovi mohli říct: je to hodný, jednoduchý, nevzdělaný, obyčejný, dobrosrdečný člověk, kterého okolní svět špatně chápe. Kniha je plná humoru a satiry. Hašek v ní "pranýřoval protihumánní charakter militarismu a oslavil nezničitelnou vitalitu prostého člověka". V neposlední řadě stojí také za zmínku, že knihu ilustroval Josef Lada, který výborně vystihl hlavního hrdinu. Dílo nebylo nikdy dokončeno. Po Haškově smrti se o to pokoušela řada spisovatelů, ale také Haškovi přátelé - například Karel Vaněk. Kniha, kterou jsem četla, obsahuje první dva díly ze čtyř dílů nedokončeného románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. První díl se jmenuje V zázemí, druhý Na frontě, třetí Slavný výprask a čtvrtý Pokračování slavného výprasku. Obsah této knížky nelze přesně vystihnout, jelikož zde vystupují mnohé postavy, přesto jsem se o částečné přiblížení pokusila. Hlavní postavou je hodný Josef Švejk, který vyniká svou jednoduchostí a obyčejností. Právě toto se mu však tolikrát nevyplácí. Švejk bere život s nadhledem. To, co přišlo, tak mělo být, nemá cenu to měnit, člověk se musí přizpůsobit. Nijak si s tím hlavu neláme.
Během svého života byl Hašek tulákem a bohémem, který prošel křížem krážem Evropu, často bez haléře v kapse; několikrát byl zadržen pro žebrotu a vsazen do obecního vězení. V Praze si získal pověst výtržníka, bohéma a humoristy. Čtyři roky byl nešťastně zamilován a dva roky nešťastně ženat. Napsal půldruhého tisíce povídek, črt, satir a humoresek, fejetonů, lokálek, publicistických článků pod stovkou pseudonymů, které se dosud nepodařilo všechny dešifrovat. Dále napsal několik divadelních her a kabaretních výstupů. Je autorem tří humoristických románů, z nichž jeden se patrně ztratil a jeden se stal nejslavnější českou knihou na světě.
Jaroslav Hašek má v dějinách české literatury zvláštní postavení. Málokterý spisovatel soustředil takovou pozornost na svou vlastní osobu, málokdo podivuhodnými životními osudy tak zastínil svou literární tvorbu jako on. Snad žádný umělecký zjev podobné velikosti nebyl tak dlouho zatvrzele odmítán a znevažován.
Trochu viny na tomto stavu nese patrně Hašek sám. Byl první, kdo otevřeně vyslovil pochybnosti o ceně a významu své literární práce, první, kdo se vysmál mladistvé literární ctižádosti svých vrstevníků. Nezřídka se vyslovoval o své literární práci pohrdlivě, jako o pouhém řemesle.
Namísto ocenění a pochopení docházelo k řadě nedorozumění. Tvrdilo se například, že Haškův život je větší humoristické dílo, než jeho Švejk. Že ten je jen odleskem komedie, kterou hrál jeho autor v životě. Je nesporné, že nespoutaný bohémský život hrál velkou roli při hledání zvláštního satirikova výrazu. Ale se ztotožněním Haška a Švejka nevystačíme, vedlo by to jak ke zkreslení jeho životních osudů, tak k falešnému výkladu této groteskní postavy.
Josef Švejk se živí prodejem psů. Před lety opustil vojenskou služby, když byl definitivně vojenskou komisí prohlášen za "blba". Bydlí se svou posluhovačkou paní M
Po návratu se Švejk zase udobřil s nadporučíkem Lukášem, který ho hned využil. Dal mu dopis pro jednu paní, aby jí ho donesl, ale že je to přísně tajné. Na cestě potkal svého přítele Vodičku. Vodička šel se Švejkem. Když dorazil Švejk k oné paní, odevzdal dopis služce. Ta ho donesla své paní, ale její muž a ona zrovna obědvali, takže si to přečetl i její manžel. V dopise bylo napsáno, že Lukáš ji tajně miluje a že se s ní chce sejít. Vodička se popere s jejím mužem a poté jsou Švejk a Vodička odvedeni na policii. Když je propustí, slouží Švejk zase u nadporučíka Lukáše jako ordonanc 11. marškumpanie.
Kniha končí tím, že Švejk se vydává bojovat do Ruska.